Němčina se na naší škole vyučuje jako druhý cizí jazyk od sedmého ročníku. Letošní deváťáci dostali možnost otestovat své znalosti v praxi. V úterý 26. 6. vyrazili do německého městečka Zittau (Žitava). Kromě prohlídky Muzea Žitavského plátna a vycházky historickou částí města je čekala spousta praktických jazykových úkolů. K jejich splnění byla třeba nejenom znalost slovíček, ale i dostatek odvahy oslovit místní občany. Odvahy měli naši žáci na rozdávání a všichni obstáli na jedničku!

Fota zde

V rámci předmětu Člověk a svět práce se dívky 7. - 9. ročníku věnují především domácím pracím. Učí se šít, vyšívat, háčkovat aj. Nejoblíbenější činností je ale bezkonkurenčně  vaření. Co vše se v kuchyni naučily, nám každoročně předvádějí v tzv. kavárničce. Žákyně připraví několik moučníků, teplé a studené nápoje, změní se v upravené a milé servírky a o velké přestávce obsluhují své učitele, příbuzné a spolužáky ve školní kuchyňce - kavárničce. Jak se dokázaly otáčet, ukazuje několik fotografií.

Fota zde

Zde ještě najdete fotografie z trojboje.

V pátek 8. 6. se šesté ročníky vydaly na dlouho očekávaný výlet. První zastávkou byla pevnost Josefov. Přenesli jsme se o více než 200 let dozadu a společně s rakouským vojákem jsme vyrazili na poutavou prohlídku pevnosti. Všude kolem zněla palba děl a pušek, ale my jsme naštěstí vyvázli bez zranění. V 18. století se nám zalíbilo a proto jsme se přesunuli o kousek dál a prohlédli si unikátní Braunův betlém - soubor barokních soch v přírodě. Krátkou procházkou jsme kolem moderní křížové cesty došli do Kuksu. Osvěženi zmrzlinou jsme vystoupali k bývalému špitálu a bylinkové zahradě. Zbývalo nakoupit drobné dárky pro naše nejbližší a potom jsme už příjemně unaveni mířili k autobusu.

Fota zde

Pondělí a úterý posledního květnového týdne strávili deváťáci obhajobami absolventských prací. Završili tak celoroční práci, která je snad velkým přínosem do budoucna. Žáci se učí, jak správně vytvořit formátovaný text se všemi náležitostmi. Prvně pracují s citacemi a s faktem, že kopírování myšlenek bez udání zdroje se nesmí. Práce jsou také obohaceny obrázky a mnohdy vlastními výzkumy v podobě anket, rozhovorů, grafů... Vše vrcholí obhajobou prací před všemi deváťáky a několika učiteli. Je vždy podivuhodné, že i žáci, kteří mají problémy s komunikací na veřejnosti, se nějakým zvláštním kouzlem vybičují k tomu nejlepšímu výkonu. Ostatní pak jen zírají s otevřenou pusou, jak se říká. Někteří žáci se v dalších rocích vracejí a děkují za tuto příležitost, díky které vědí, jak by měla vypadat seminární práce.

Vyhlásili jsme tři nejlepší práce z každé devítky:

9. A

1. Kateřina Ryšavá (její práce se nám jevila jako vůbec nejlepší)

2. Michaela Zuzánková

3. Klára Ječná

9. B

1. Magdaléna Paclíková

2. Nikola Šupová

3. Tomáš Schilling

Tento rok zavítala 9. A na školní výlet do Máchova kraje. Strávili jsme tu dvě noci. Ač bylo Máchovo jezero ještě dost studené, přeci jen se našlo pár odvážlivců (nebo spíše šílenců:o)), kteří se smočili. Večer jsme využili možnost zahrát si minigolf. Druhý den jsme navštívili ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi. Večer jsme si zpříjemnili opékáním buřtů a povídáním u ohně. Ve středu navečer jsme se spokojení, ale i unavení vrátili domů.

Fotografie zde.

Společnost AGROJILM připravila ve spolupráci s dalšími firmami (DS Holding, SŠTŘ Nový Bydžov, ...) pro 9. ročníky poutavé představení svého oboru. Nejprve jsme si v kulturním domě vyslechli informace o jednotlivých firmách, poté už pro nás byly zajištěné prohlídky několika stanovišť: bioplynové stanice v Bělé, navštívili jsme jilemnickou NORMU (řeznictví Soukupovi), viděli jsem ukázku bourání masa, SŠ gatronomie a služeb z Nové Paky nám představila své obory, následovala komentovaná ukázka chovu krav a sami jsme si mohli vyzkoušet zemědělskou techniku. Děkujeme za milé pohoštění!

Fotky zde.